Welcome Guest. Login/Signup.
ACC Sports Journal Logo

Acc Targets Shine At Sneaker Camps

Thursday, September 11, 2008 11:41am
By: Accsports Staff

ACCSports.com
July 16, 2003 The summer recruiting scene sizzled at the recent Nike (Indianapolis, Ind.) and adidas (Teaneck, N.J.) camps. Many top ACC prospects impressed onlookers, including the ACC Area Sports Journal's recruiting expert, Brick Oettinger. Listed below are the top prospects from each camp, respectively, including an asterisk designation for those who are considering or committed to ACC schools.

BEST SENIORS AT THE 2003 NIKE CAMP

1. Al Jefferson 6-9 C/BF Prentiss (MS) High
2. Brian Johnson* 6-9 C/BF Arlington (VA) Bishop O'Connell
3. D.J. White 6-8 BF/C Tuscaloosa (AL) Hillcrest
4. Rudy Gay* 6-8 BF/WF Severn (MD) Archbishop Spalding
5. Shawne Williams* 6-8 WF Memphis (TN) Hamilton
6. Marquise Gray 6-8 BF/WF Flint (MI) Beecher
7. Joe Crawford 6-3 WG Detroit (MI) Renaissance
8. Daniel Gibson 6-3 PG/WG Houston (TX) Jones
9. Malik Hairston 6-6 WF/WG Detroit (MI) Renaissance
10. Jawaan McClellan 6-5 WF/WG Houston (TX) Milby
11. Corey Brewer 6-7 WF/WG Portland (TN) High
12. Jordan Farmar 6-2 PG Woodland Hills (CA) Taft
13. JamesOn Curry* 6-2 WG/PG Mebane (NC) Eastern Alamance
14. Isaiah "Zeke" Swann* 6-2 WG/PG Charham (VA) Hargrave Military
15. Ra'Sean Dickey* 6-10 C Bennettsville (SC) Marlboro County
16. A.J. Price* 6-0 PG/WG Amityville (NY) High
17. Ron Coleman 6-6 WF Romulus (MI) High
18. Davis Nwankwo* 6-9 C/BF North Bethesda (MD) Georgetown Prep
19. A.J. Ratliff 6-2 PG/WG Indianapolis (IN) North Central
20. Kalen Grimes 6-8 C/BF Florissant (MO) Hazelwood Central
21. Robert Vaden 6-6 WF Indianapolis (IN) Pike
22. Dion Dowell 6-6 WF Texas City (TX) High
23. Steven Hill 6-11 C Branson (MO) High
24. Robert Dozier 6-8 BF/WF Lithonia (GA) High
25. Charles Thomas* 6-8 BF/WF Jackson (MS) Lanier
26. Roy Hibbert 7-1 C North Bethesda (MD) Georgetown Prep
27. Jason Rich* 6-3 WG Orlando (FL) Dr. Phillips
28. James Hardy 6-6 WF/WG Ft. Wayne (IN) Elmhurst
29. Dayshawn Wright 6-7 BF Mouht of Wilson (VA) Oak Hill Academy or Syracuse (NY) Fowler
30. Ronald Steele 6-2 PG Birmingham (AL) Carroll
31. Mohammed Tangara* 6-9 BF/C Durham (NC) Mt. Zion Christian
32. Russell Robinson* 6-2 WG/PG Manhattan (NY) Rice
33. Al Horford* 6-9 C/BF Grand Ledge (MI) High
34. Draelon Burns 6-4 WG Laurinburg (NC) Institute
35. Eric Vierneisel 6-7 WF Algonquin (IL) Jacobs
36. Spencer Tollackson 6-9 C/BF Chaska (MN) High
37. Andre Allen 5-10 PG Memphis (TN) Booker T. Washington
38. Darnell Jackson 6-8 BF Midwest City (OK) High
39. Robert Kurz 6-9 BF/WF Philadelphia (PA) Penn Charter
40. Alex Thompson 6-8 BF Ames (IA) High

Underclassmen Drawing ACC Looks

Martel Webster, 6-6, WG/WF, Seattle (WA) Prep; Keith Brumbaugh, 6-8, BF/WF, DeLand (FL) High; Greg Paulus, 6-2, PG, Syracuse (NY) Christian Brothers; Louis Williams, 6-1, WG/PG, Snellville (GA) South Gwinnett

BEST SENIORS AT THE 2003 ADIDAS ABCD CAMP

1. Dwight Howard* 6-11 C/BF Atlanta (GA) Southwest Atlanta Christian
2. Shaun Livingston* 6-7 PG Peoria (IL) Central
3. Josh Smith 6-9 WF/BF Mouth of Wilson (VA) Oak Hill Academy
4. Sebastian Telfair* 5-11 PG Brooklyn (NY) Lincoln
5. Robert Swift 7-1 C Bakersfield (CA) Highland
6. DeMarcus Nelson* 6-3 WG/PG Sacramento (CA) Sheldon
7. Roy Bright* 6-6 WF Durham (NC) Mt. Zion Christian
8. Justin Cerasoli 6-5 PG/WG Aurora (IL) West Aurora
9. Darius Washington 6-1 PG/WG Orlando (FL) Edgewater
10. Earl "J.R." Smith* 6-6 WF/WG Newark (NJ) St. Benedict's
11. Glen Davis 6-8 C/BF Baton Rouge (LA) LSU Laboratory School
12. Dorell Wright 6-7 WF South Kent (CT) Prep?
13. Mike Williams 6-9 BF Camden (AL) Wilcox Central
14. Randolph Morris* 6-10 C Fairburn (GA) Landmark Christian
15. Arron Afflalo 6-4 WG/WF Compton (CA) Centennial
16. Marshall Brown 6-8 BF/WF Austin (TX) L.B. Johnson
17. Cedric Simmons* 6-9 BF/C Shallotte (NC) West Brunswick
18. Andre Blatche 6-10 C/BF Syracuse (NY) Henninger
19. Josh Wright* 6-0 PG Utica (NY) Proctor
20. Joakim Noah* 6-10 BF/C Lawrenceville (NJ) Prep
21. Jamar Butler 6-2 PG/WG Lima (OH) Shawnee
22. Bryce Taylor 6-5 WG/WF North Hollywood (CA) Harvard-Westlake
23. Tim Pierce 6-7 WF Oakland (CA) Fremont
24. Lorrenzo Wade 6-5 WG/WF Chatham (VA) Hargrave Military
25. Richard Roby 6-6 WF Groton (MA) Lawrence Academy
26. Jason Horton* 6-1 PG Cedar Hill (TX) High or Detroit (MI) Denby Tech
27. Brian Laing* 6-5 WF Bronx (NY) St. Raymond's
28. Richard Dorsey* 6-8 BF Laurinburg (NC) Institute
29. Shane Foster 6-6 WF Kenner (LA) Bonnabel
30. Gabriel Pruitt 6-3 WG/PG Los Angeles (CA) Westchester
31. Ramel Bradley* 6-3 PG/WG Bradenton (FL) IMG Academy
32. Troy Mathis* 6-2 PG/WG Laurinburg (NC) Charter
33. C.J. Anderson* 6-6 WF/WG Chatham (VA) Hargrave Military
34. David McClure* 6-6 WF/WG Stamford (CT) Trinity Catholic
35. Dupree Fletcher 6-0 PG/WG Milwaukee (WI) Rufus King
36. Babacar Thiam* 6-8 BF/WF Winchendon (MA) School
37. Lorenzo Mata* 6-9 C/BF South Gate (CA) High
38. Glenn Miles 6-4 WG/PG Durham (NC) Mt. Zion Christian
39. Glen Dandridge* 6-6 WF/WG Durham (NC) Mt. Zion Christian
40. Gavin Grant* 6-6 WG/WF Bronx (NY) St. Raymond's

Underclassmen Drawing ACC Looks

Theo Davis, 6-9, C/BF, Elizabeth (NJ) St. Patrick's; Jose Garcia, 6-5, WG/WF, Lynchburg (VA) Holy Cross; Mario Chalmers, 6-2, PG, Anchorage (AK) Bartlett; Julius Powell, 6-8, WF/BF, Newton (NC) Newton-Conover For complete event coverage and late-breaking news along the recruiting trail, visit PrepStars.com!